SchwalbeTube SV15 700X18/28C 40 mm Presta Butyl - Inner tube
VAT included
  • Black
Free return under 100 days
Carbon neutral
Product(s) linked to this item
Ninja Master+ ToolBox T16 - Multi ToolsAirBooster - CO2 bike pumpTire Levers Kit
Need advice?Ask our HardGuides!
GuillaumeProduct expert
The quality of this inner tube is based on a meticulous manufacturing process. Each unit is molded individually, then inflated to ensure uniform thickness. This precision not only guarantees excellent pressure retention but also provides elasticity that covers a wide range of tires, from 18 to 28 mm in width. A true advantage to meet your varied needs!
  • Presta valve 40 mm, 60 mm
  • Dimensions: 700x18/28c
Description
Recommanded useCycling
Weight100 g
ItemTube SV15 700X18/28C
FabricButyl
Dimensions700c
ValvePresta
Valve length40 mm